INEX – Sdružení dobrovolných aktivit Vás zve na pracovní setkání na téma DOBROVOLNICTVÍ PRO VŠECHNY – zapojování mládeže se znevýhodněním do mezinárodních dobrovolnických projektů.

    Zajímá Vás, jakou roli může mít mezinárodní dobrovolnictví v začlenění lidí s omezenými příležitostmi do společnosti?
    Mohou být mezinárodní dobrovolnické projekty prvním krokem k získání sebedůvěry, mobility a vhodným nástrojem k začlenění?
    Jsou projekty vhodné i pro lidi s fyzickým postižením?
    A jakou roli v tom můžeme hrát my, organizace pracující s mládeží a lidmi se znevýhodněním?

    Praha:
    úterý 24. 2. 2015 – 9-13 hodin
    v kanceláři INEX-SDA, Varšavská 30, Praha 2

    Brno:
    středa 25. 2. 2015 – 9-13 hodin
    v dobrovolnickém centru 67, budova SVČ Lužánky, Lidická 50, Brno Projekt je realizován s finanční podporou rodiny Orlických.
    INEX – Sdružení dobrovolných aktivit, Varšavská 30, 120 00 Praha 2; www.inexsda.cz

    Cílem setkání bude sdílení dosavadních zkušeností s prací s lidmi se znevýhodněním v dobrovolnictví, vytvořit neformální platformu pro podporu jejich zapojování do mezinárodních dobrovolnických projektů a otevřít tak získávání nových zkušeností a příležitostí prostřednictvím dobrovolnictví co nejširší skupině.

    Program:
    • co jsou mezinárodní dobrovolnické projekty • účast lidí se znevýhodněním – obvyklé obavy účastníků a praktické překážky • spolupráce mezi místními organizacemi – vytvoření praktického systému spolupráce • sdílení potřeb účastnících se organizací a znevýhodněné mládeže • další příležitosti v tématu inkluze (skupinové projekty v zahraničí, výměny mládeže, mezinárodní semináře a školení pro zaměstnance/ dobrovolníky organizací)

    Zveme zejména:
    sociální pracovníky, pracovníky organizací a institucí zaměřené na práci s mládeží s postižením, z dětských domovů, ze sociálně znevýhodněného prostředí, s nezaměstnanými apod.

    Zájemce prosíme o přihlášení do 22. 2. 2015 prostřednictvím online formuláře.
    Cestovné na setkání může být proplaceno do maximální výše 200Kč/osobu po dodání jízdních dokladů. Drobné občerstvení zajištěno.

    Pro více informací nás kontaktujte: Jana Koňasová – info@inexsda.cz / tel: 222 362 715

    Co je mezinárodní dobrovolnictví?

    Oblast dobrovolnické služby, která spojuje dobrovolníky z různých zemí světa všech věkových kategorií při práci na lokálních veřejně prospěšných projektech různé délky (od dvou týdnů až po několik měsíců) a různého zaměření (sociální, ekologické, komunitní, kulturní, rozvoj venkova, oprava památek atd.). Mají vždy dva hlavní cíle: podpořit lokální organizace a obce dobrovolnickou prací a zprostředkovat jedinečnou mezikulturní zkušenost všem zúčastněným. Ročně se podobných projektů ve světě koná několik tisíc. INEX-SDA každoročně vyšle na dobrovolnické projekty – workcampy kolem 700 účastníků.

    Mezinárodní dobrovolnické projekty poskytují jedinečný prostor pro setkávání a poznávání kultur a lidí z odlišného prostředí. Tím vytvářejí ideální příležitost pro integraci lidí ze znevýhodněného prostředí nebo s postižením a mají potenciál vytvořit prostor pro jejich aktivní zapojení, intenzivní neformální vzdělávání a získávání nových zkušeností v roli rovnocenného aktéra. To může být klíčový zážitek pro nastartování dalšího osobního rozvoje a aktivní participace ve společnosti. Mnoho (nejen) mladých lidí ale o této příležitosti neví, neumí si představit, že by byla otevřená i pro ně, nebo nemá dostatečné prostředky pro uhrazení potřebných nákladů. INEX-SDA jim poskytuje asistenci při překonávání těchto překážek a k tomu uvítáme vaši spolupráci.

    Přečtěte si, jak to vidí samotní dobrovolníci:
    Jitka, která vyjela na Evropskou dobrovolnou službu do Rakouska

    Hanka, která jela jako dobrovolník na 2 týdny do Itálie

    INEX – Sdružení dobrovolných aktivit, Varšavská 30, 120 00 Praha 2; www.inexsda.cz

    #inkluze #integrace #socialnizaclenovani

    #inkluze #socialnizaclenovani

    Sociální začleňování (inkluze) z pohledu organizací pracujících s dětmi a mládeží je začlenění sociálně nebo zdravotně hendikepovaných dětí a mládeže do volnočasových aktivit pořádaných spolky, oddíly, kluby… apod. Cílem přitom je, aby se stali aktivními a rovnoprávnými členy skupiny. Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) toto sociální začleňování podporuje prostřednictvím rozvoje způsobilostí, dovedností a schopností vedoucích, dobrovolníků a dalších spolupracovníků pracovat s dětmi a mládeží se specifickými potřebami v rámci volnočasových aktivit. Vytváří informační prostor pro sdílení zkušeností a předávání informací o aktivitách podporujících inkluzi dětí a mládeže.

    Autor