Vážení přátelé ve sdruženích,

    rádi bychom se na Vás obrátili s žádostí o spolupráci a zodpovězení několika přiložených otázek. Vaše odpovědi nám pomohou lépe vnímat Vaše potřeby a názory na některé problémy, kterými se v současné době zabývá Evropská unie a aktivní mladí lidé z celé Evropy. Z jejichž diskuzí vzešlo několik okruhů, ve kterých by rádi, aby Evropská unie podnikla nějaká opatření na zlepšení situace.

    Jedná se o tzv. Strukturovaný dialog EU s mládeží, který se snažíme v rámci našeho nového projektu Kecejme do toho přiblížit i mladým lidem v České republice a poskytnout jim tak prostor vyjádřit své názory na veřejné dění, které se jich týká. Od září budete mít také možnost vyjadřovat se kdykoliv a naprosto otevřeně k národním otázkám a společně se tak můžeme pokusit efektivněji změnit, co se nám nelíbí, a dát najevo naše přání a potřeby. Aktuálním evropským tématem je práce s mládeží (1), a protože se jedná o téma, které je pro naše členská sdružení vlastní, rádi bychom zjistili blíže i Vaše názory. Do diskuze se mohou zapojit jak jednotlivci, tak celá sdružení, nebo Vaše základní články, které projeví zájem – každý názor se počítá.

    Vaše odpovědi nám můžete zaslat písemně na naši adresu, elektronicky na husak@crdm.cz, nebo vložit přímo do veřejné diskuze na Facebooku (2). Jelikož ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a dalšími partnery připravujeme souhrnnou zprávu za Českou republiku, prosíme o zaslání Vašich odpovědí nejpozději do 15. srpna 2010. Pokud byste se chtěli do nového projektu ČRDM více zapojit, neváhejte se na nás obrátit.

    Děkujeme za Váš názor

    Aleš Sedláček, předseda České rady dětí a mládeže
    Projektový tým Kecejme do toho


    (1) V úřednickém a politickém slovníku EU byla práce s mládeží definována podle Rozhodnutí Rady EU o Obnoveném rámci evropské spolupráce v oblasti mládeže pro léta 2010 až 2018 takto: „Práce s mládeží je široký pojem pokrývající velký rozsah aktivit společenského, kulturního, vzdělávacího nebo politického charakteru a to vše s, a pro mladou generaci. V rozšířeném vnímání zahrnuje také aktivity jako sport a služby pro mladé lidi. Práce s mládeží spadá do mimoškolního vzdělávání stejně jako do specifických volnočasových aktivit vedených profesionály nebo dobrovolnými pracovníky s mládeží a mladými vedoucími. Je založena na neformálním vzdělávacím procesu a na dobrovolném zapojení.“

    (2) http://www.facebook.com/#!/pages/Kecejme-do-toho/125744304120609?v=app_2373072738&ref=ts


    Otázky k zodpovězení: 1. Pomáhá Vaše sdružení členům při přechodu ze školy do práce? Jsou vaši členové úspěšní např. v podnikání či jako živnostníci? Co byste pro to mohli jako sdružení dětí a mládeže udělat? Co by Vám takovou činnost usnadnilo?

    2. Probíhá ve Vašem sdružení vzdělávání členů (dobrovolníků)? Je úspěšné? Máte nějaké ohlasy na Vaše vzdělávání i mimo Vaši organizaci? Využijí toto vzdělání členové i mimo sdružení? Přijímá jej Vaše okolí?

    3. Daří se Vám mladé lidi ve sdružení ochraňovat před problematickými situacemi v životě? Jak? Co by Vám pomohlo přípravu a ochranu mladých lidí zlepšit?

    4. Co by dle Vás a Vašich členů mělo fungovat, aby se mladí lidé dokázali lépe včlenit do pracovního života?

    5. Máte Vy nebo Vaši členové zkušenosti s diskriminací při získávání zaměstnání, dalšího vzdělávání nebo při přístupu k informacím? Pokud ano, jak by se takovým situacím dalo předcházet?

    6. Jsou Vaši členové aktivní nejen v rámci Vašeho sdružení, ale i v dalších, jim blízkých strukturách? Mohou se vyjadřovat a podílet na rozhodování o veřejných věcech, které se jich týkají? Jak by se jejich a Vaše spoluúčast na veřejném dění dala posílit?

    7. Co by podle Vás mohla Evropská unie udělat pro sladění osobního a pracovního života mládeže?

    8. Zabýváte se ve své činnosti výše zmíněnými tématy? Jak může Vaše činnost pomoci řešit případné nedostatky v těchto oblastech?

    9. Jak probíhá práce s mládeží ve Vašem sdružení, co by Vám ji ulehčilo?

    Autor