Plzeňští skauti pořádají v létě 2010 také příměstské tábory Plzeňští skauti letos pořádají 33 táborů, kterých se zúčastní více než 700 dětí, členů plzeňských skautských oddílů. Tábory se konají nejen v Plzeňském kraji, ale také v kraji Karlovarském, Středočeském nebo na Moravě. Ze skautských táborů děti přijíždějí se schopností postarat se o sebe, umět se prosadit v kolektivu nebo pracovat v týmu. Na holky i kluky čeká bohatý program s kamarády – sport všeho druhu, tvořivé aktivity, ale třeba i práce v kuchyni. Domů si pak přivezou nezapomenutelné zážitky a pocit, že se něco nového naučily a dokázaly. Skauti připravují také několik příměstských táborů v blízkosti Plzně.

    Tábory plzeňských skautů najdeme na mnohých místech Plzeňského kraje, oblíbenou destinací je například Šumava, Bezdružicko, Nepomucko. Pro mladší děti tábor trvá zpravidla jeden až dva týdny, pro starší tři týdny. „Letní tábor je pro všechny členy oddílu završením jeho celoroční činnosti. Děti zde zažívají mnoho neobvyklého, ocitají se najednou v jiném světě daleko od rodičů, kde všechno funguje jinak než ve městě. Pro holky i kluky je to velká škola odpovědnosti, samostatnosti a práce v týmu. Ale především samozřejmě velká zábava,“ říká o skautských táborech Petr Vaněk, předseda Okresní rady Junáka Plzeň-město.

    Skautské tábory jsou určené pro děti, které navštěvují oddíly pravidelně v průběhu roku. Tábor je vrcholem jejich činnosti. Děti nejezdí na tábor s nikým cizím, ostatní účastníky i své vedoucí dobře znají. O děti se na táborech starají skautští vedoucí s náležitou kvalifikaci. Vedoucí tábora musí mít složené tzv. vůdcovské zkoušky, které představují zvládnutí oborů jako je pedagogika, psychologie, právo, hospodaření, zdravověda, metodika, tělovýchova a další. Bez této kvalifikace, garantované MŠMT, nelze uspořádat skautský tábor. I proto se jako nejspolehlivější jeví tábory organizací, které s dětmi pracují celoročně. Celkem se v létě v naší republice uskuteční kolem 1000 skautských táborů, kterých se zúčastní asi 25 000 dětí. Většina z táborů jsou stálé s podsadovými stany nebo indiánskými týpí. Skautské oddíly mnohdy pořádají také pro starší děti expedice či výměnné pobyty do zahraničí, jezdí na vodu, raftovat, oblíbené jsou cykloexpedice nebo putovní tábory.

    Letos skauti pořádají v Plzni také tři příměstské tábory pro děti mimo skautské oddíly ve věku od 5 do 11 let u Seneckého rybníka. Tábor Putování za strašidly bude probíhat ve dnech 9.-13. srpna, tábor Stroj času 16.-20. srpna a UFO tábor 23.-27. srpna. Na děti čeká každý den celotáborová hra, sport, tvořivé aktivity, soutěže a mnoho legrace. Více informací lze nalézt na internetových stránkách vlocka.skauting.cz/tabor.

    Junák - svaz skautů a skautek ČR V Plzni se skautingu věnuje více než 1300 dětí i dospělých, kteří se sdružují ve 49 dětských oddílech a šesti klubech dospělých. Skauting nabízí dětem pestrý program a příležitost být členem týmu, prožívat s kamarády život naplno, rozvíjet se a hledat svůj životní směr. Kromě letních táborů a celoroční pestré oddílové činnosti skauti v Plzni například roznášejí o Vánocích Betlémské světlo nebo organizují sbírky Postavme školu v Africe a KAPKA a pořádají mnohé akce pro veřejnost. Skautské hnutí v roce 2007 oslavilo 100 let své existence. Za tu dobu se rozrostlo do 216 zemí světa, má 40 milionů členů a v České republice prošlo skautskými oddíly na půl milionu lidí.

    Autor