Historicky prvním, kdo převzal diplom za splnění všech dovedností projektu Učení pro život (program EDIE), byl Kamil L. z výchovného ústavu v Kutné Hoře Celkem čtyři účastníci zapojení do projektu Učení pro život převzali ve středu 9. června 2010 z rukou britské velvyslankyně Její Excelence Sian MacLeod diplom za úspěšné splnění všech oborů programu. Slavnostní setkání proběhlo v rezidenčních prostorách britského velvyslanectví.

    Projekt Učení pro život, vycházející ze zkušeností mezinárodního Programu pro mládež Cena vévody z Edinburghu (v ČR nazývaného Program EDIE), je určen mladým lidem pocházejícím ze znevýhodněného sociálního prostředí, kterým byla nařízena ústavní nebo ochranná výchova. Právě zapojením do programu mohou účastníci zažít i v ústavním zařízení společenský úspěch a zvýšit si sebevědomí. Úspěch pak mohou sdílet i jejich nejbližší, což pozitivně ovlivňuje často narušené rodinné vazby. „Děti si také postupně zvyšují připravenost na samostatný osobní, rodinný a společenský život,“ doplňuje projektová manažerka Alena Jeslínková.

    Petr N., oceněný v projektu Učení pro život (program EDIE), z Dětského domova se školou Šindlovy Dvory Odměnou pro účastníky a motivací v dalším snažení je získání diplomu z rukou britské velvyslankyně. Jako historicky první absolvent projektu Učení pro život si jej 9. června odnesl Kamil L. z výchovného ústavu v Kutné Hoře, následován byl Petrem N. z Dětského domova se školou Šindlovy Dvory a Pavlem K. a Milanem V. (oba z Dětského domova se školou Těrlicko). „Myslím si, že tento program je velice užitečný pro rozvoj osobnosti mladého člověka a jeho budoucí život. Všem vám blahopřeji k této ceně a přeji vám hodně štěstí a úspěchů ve veškerém vašem úsilí,“ pronesla česky k účastníkům J. E. Sian MacLeod.

    Ten, kdo se rozhodne do programu zapojit, se za pomoci vedoucích a instruktorů zdokonaluje v rekreačním sportu a praktických dovednostech, pomáhá druhým v rámci dobrovolné služby a podnikne společnou expedici u nás nebo v zahraničí. „Pro ústavní zařízení bylo nutné Program Edie modifikovat například v oboru dobrovolnické služby, tak aby odpovídal místnímu režimu,“ vysvětluje Alena Jeslínková.

    Z Dětského domova se školou Těrlicko získali ocenění Aktivity, jimž se účastníci v rámci plnění dovedností v uplynulých měsících věnovali, sami na velvyslanectví představili v krátkých prezentacích. To, co by bylo pro studenty středních škol běžnou formou vystoupení, s níž se ve škole setkávají, bylo pro chlapce z ústavních zařízení velkou výzvou a zkouškou nervů. Zážitkem pro ně tak byla jak samotná návštěva velvyslanectví, tak vystoupení před hosty, mezi nimiž nechyběli ani zástupci ministerstva školství. „Když mi paní velvyslankyně a předseda výkonného výboru Programu EDIE Ivan Chadima potřásli rukou, byl jsem už hodně dojatý,“ přiznal se Pavel K. z Dětského domova se školou Těrlicko.


    Učení pro život
    EDIE - Cena vévody z Edinburgu Projekt Učení pro život má za cíl rozvíjet klíčové kompetence u dětí s ústavní nebo ochrannou výchovou. Vychází ze zkušeností mezinárodního Programu pro mládež Cena vévody z Edinburghu (v ČR nazývaného Program EDIE), jenž byl modifikován pro podmínky výchovných zařízení. Během účasti v programu Učení pro život si mladí klienti mohou vybudovat náležitou sebeúctu, naučit se novým, nejen sociálním, dovednostem či práci v týmu.

    Více informací naleznete na www.edie.cz/uceniprozivot

    Autoři