Ze soutěžní stezky – poznávání rostlin na rozkvetlé louce u Hrutovských rybníkůV přírodovědné soutěži Zelená stezka – Zlatý list o víkendu 22. – 24. května ve středisku Chaloupky u Kněžice soutěžilo 18 družstev ve dvou kategorií a již zná své vítěze.
    V pátek v podvečer paní RNDr. Marie Kružíková, radní pro oblast školství, slavnostně uvítala ve středisku Chaloupky u Kněžic na 105 soutěžících ve 12. ročníku krajského kola přírodovědné soutěže Zelená stezka – Zlatý list. Marie Kružíková soutěžícím popřála hodně zdaru a poděkovala jejich doprovodu, oddílovým vedoucím, učitelkám a učitelům, že je na soutěž připravili a celoročně se jim věnují.

    Exkurze po potůčku – Markéta Navrátilová přibližuje život v potůčku pod kameny „Děti soutěží ve věku základní školy ve dvou kategoriích. V kategorii mladších jsou děti do 6. třídy a v kategorii starších od sedmé do deváté třídy. Na letošním ročníku se sešlo šest šestičlenných družstev v mladší kategorii a dvanáct šestičlenných družstev ve starší kategorii. Zastoupeno bylo 10 škol a dětských oddílů z kraje Vysočina a pravidelně k nám jezdí i jedna škola z Jihomoravského kraje,“ uvedla Iveta Machátová, koordinátorka soutěže.

    Exkurze – ing. Karel Doležal vysvětluje, jak se les vychováváSobotní dopoledne zúčastněné kolektivy obhajovaly před porotou svoji celoroční práci pro přírodu a o přírodě. Škála činností je velmi pestrá a udivující. Výroba a vyvěšování budek pro ptáky a netopýry, pomoc při přenášení žab při jarních tazích, péče o studánky, exkurze do přírody a do zajímavých zařízení, péče o školní zahradu, budování jezírka na školní zahradě, akce ke Dni Země, péče o zeleň kolem školy i v obci a mnoho a mnoho dalšího.

    V sobotu přesně v poledne vyběhla na soutěžní stezku první hlídka starších. Trasa stezky byla dlouhá asi 4 km a bylo na ní celkem 10 stanovišť. Stanoviště se týkala botaniky, ornitologie, co žije a roste v lese, geologie, astronomie, zemědělství, speleologie, entomologie a i něco z myslivosti a všeobecných znalostí o přírodě a její ochraně.

    Zatímco starší soutěžili, na mladší účastníky čekala exkurze do okolí Chaloupek. Exkurzi vedla Markéta Navrátilová, pracovnice Chaloupek o.p.s. a pracovník Lesů ČR, s.p. revírník ing. Karel Doležal. Děti poznávali krásy přirozeného lesního potůčku a došly až na Střeliště, pozůstatky bývalé středověké tvrze u obce Radonín.

    Ze soutěžní stezky – otázky a poznávačka z geologie patřily k nejobávanějšímJeště v sobotu večer byly slavnostně vyhlášeny výsledky v soutěži v kategorii starších. Vízem se stalo družstvo Sciurus z Gymnázia Pelhřimov, druhé místo obsadilo družstvo Bobříci z gymnázia Chotěboř a třetí příčka patří kroužku Kulíšci z Nového Veselí.

    V neděli dopoledne soutěžila kategorie mladších. Na stejné trase na ně čekala stejná zastavení, ale s jinými úkoly. Starší soutěžící si již v klidu užívali stejnou vycházku lesem kolem potůčku na Střeliště a zpět.
    Kolem druhé hodiny proběhlo vyhlášení výsledků v mladší kategorii a slavnostní zakončení celé akce. Vavříny v mladší kategorii si odneslo družstvo Primáti z gymnázia Chotěboř, druhé místo obsadil přírodovědný kroužek při ZŠ Kněžice a třetí místo patří Otakárkům z Přibyslavi.

    Chaloupky o. p. s. - logo„Počasí nám přálo, soutěžící byli skvělí. Vůbec nebylo poznat, že se nás na jednom místě sešlo na 140. Poděkování si zaslouží úplně všichni, od kuchařek v kuchyni, které se o nás výborně staraly, přes děti, jejich doprovod, vedoucí exkurzí a pomocníci z řad středoškoláků,“ zhodnotila akci Iveta Machátová.
    Vítězná družstva z obou kategorií budou reprezentovat kraj Vysočina na národním kole soutěže, které proběhne v polovině června na Jižní Moravě.

    Akce je finančně podpořena Krajským úřadem kraje Vysočina, Centrem dětí a mládeže ČSOP a Lesy ČR, s.p.

    Autor