Pohled do jednacího sálu, kde se 29. Valné shromáždění ČRDM konaloŘady členských organizací České rady dětí a mládeže (ČRDM) rozšířila Rada dětí a mládeže hl. m. Prahy. Stalo se tak 13. listopadu 2008 na 29. Valném shromáždění ČRDM, jejíž počet členů se tím aktualizoval na 94. Delegáti rovněž odhlasovali dvojí změnu ve složení Představenstva ČRDM: odstoupivšího Pavla Trantinu nahradil Tomáš Navrátil (Junák); dalším členem Představenstva se stal Jiří Peterka (Together Czech Republic).

    Radu dětí a mládeže hl. m. Prahy představil delegátům Valného shromáždění její předseda Martin Půlpán (Občanské sdružení Děti bez hranic).Přijetím Rady dětí a mládeže hl. m. Prahy se počet krajských rad, které jsou členy ČRDM, zvýšil na sedm. Valné shromáždění naproti tomu odhlasovalo nepřijetí dalších dvou adeptů na členství v České radě, a to občanských sdružení Atmosféra a Mezera. Jak ze záznamů z posledních VS vyplývá, „malé“ dětské spolky s výrazně regionální, respektive lokální působností zůstávají z vůle nejvyššího orgánu ČRDM vcelku často před pomyslnou bránou národní rady. U některých odmítnutých sdružení jde nicméně o stav dočasný – mohou se totiž pod „střechu“ ČRDM následně dostat prostřednictvím členství v krajské mládežnické radě, pokud je tato členkou rady národní. S přihlédnutím k diskusi, která se mezi přítomnými delegáty před hlasováním o (ne)přijetí nových členů rozvinula, 29. Valné shromáždění oběma odmítnutým spolkům doporučila vstoupit do příslušných krajských rad.

    Valné shromáždění jmenovalo členem Představenstva ČRDM Tomáše Navrátila (Junák)......a Jiřího Peterku (Together Czech Republic).Jednání VS pokračovalo informacemi Představenstva ČRDM. Předseda České rady Aleš Sedláček v tomto bodu programu rekapituloval nejdůležitější události, k nimž došlo od jarního VS, ať už se týkaly činnosti Kanceláře ČRDM, Představenstva nebo pracovních skupin Rady. Zmínil se kromě jiného o zdárně dokončeném auditu účetní uzávěrky za rok 2005 a rozpracovaném auditu za rok 2006; na základě doporučení revizní komise Představenstvo rozhodlo,že ČRDM bude dobrovolně auditovat uzávěrku každý rok. Pokud jde o ekonomické záležitosti probírané na VS, patří k nim jistě i odsouhlasení návrhu rozpočtu na rok 2009, jakož i nezměněné výše členských příspěvků.

    Předseda České rady rovněž připomněl letošní Bambiriádu a přípravy jejího dalšího ročníku rezonujícího s předsednictvím ČR v radě EU. Předseda České rady dětí a mládeže Aleš Sedláček (stojící) rekapituloval nejdůležitější události, k nimž došlo od jarního Valného shromáždění.Organizátoři upřednostňují kvalitu a rozmístění bambiriádních měst ve všech krajích před jejich celkovým počtem a chystají zajímavé doprovodné akce (kulaté stoly, charitativní akce ve prospěch kosovské školy aj.). Delegáti VS rovněž obdrželi materiál týkající se zamýšlené výstavy u příležitosti Bambiriády – jde o další způsob, jak se všechna členská sdružení mohou při Bambiriádě 2009 prezentovat.

    Se zajištěním Bambiriády se pojí také aktivita firmy E.ON Česká Republika s. r. o., tzv. Energy Truck, nabízející sdružením speciálně upravený kamion sloužící jednak jako pojízdná „učebna“ environmentální výchovy, a jednak jako improvizované kryté podium. Místopředseda ČRDM Ondřej Šejtka dále připomněl možnosti již fungujícího právního servisu, nabízeného členským sdružením ve spolupráci ČRDM s jedním z nich – ELSA. „Zatím bylo zodpovězeno pět dotazů, nicméně odpovědi byly vždy velice přínosné a dostali jsme na ně pozitivní ohlasy ze strany sdružení, která se tázala,“ konstatoval Ondřej Šejtka.

    crdmDůležitou oblastí, jíž se ČRDM zabývá, je již zmíněné předsednictví ČR v Radě EU. Aleš Sedláček v této souvislosti představil velmi „živou“ pracovní skupinu, vedenou Janou Bělohlávkovou (AFS Mezikulturní programy), projektovou manažerkou ČRDM pro předsednictví ČR v Radě EU v oblasti mládeže. Jedním z podstatných aktuálních projektů je podle ní kampaň Evropa mladýma očima, organizovaná ve spolupráci s MŠMT, a příprava jarního setkáni mládeže z evropských zemí (Youth Event), na níž pracuje zaměstnankyně Kanceláře ČRDM Jana Bělohlávková se skupinou dobrovolníků.

    Téměř tříhodinové jednání 29. Valného shromáždění bylo převážně věcné.Z činnosti pracovních komisí upozornil Aleš Sedláček na aktivity skupiny „Stát“, nyní posílené o zástupce Mladých sociálních demokratů. Skupina kromě tradičních témat jako je např. osud nemovitostí, v žalostném stavu „zděděných“ po Fondu dětí a mládeže, věnuje svoji pozornost například připomínkování různých legislativních norem, respektive jejich konceptů. Členové této skupiny chtějí nově sondovat možnosti spolupráce s ministerstvem pro místní rozvoj a zúčastnili se debat o fenoménu veřejné prospěšnosti. „Například pionýři, mladí ochránci přírody a junáci se tím aktivně zabývali a mají poměrně velké portfolio připomínek,“ dodal Aleš Sedláček. Na závažnost formulace veřejné prospěšnosti ve vztahu Kateřina Brejchová (Pionýr) upozorňuje na možná úskalí týkající se k neziskovým organizacím typu dětských sdružení upozornila Jana Stibralová (SMOP ČSOP) a Kateřina Brejchová (Pionýr), podle níž riziko nespočívá jen v možnosti, že těmto spolkům nebude statut veřejné prospěšnosti přiznán. „Je tady ještě druhé obrovské riziko,že pravidla pro činnost veřejně prospěšné společnosti budou taková, že devadesát pět procent členských sdružení ČRDM prostě a jednoduše diskvalifikují,“ dodala Kateřina Brejchová.
    O tom nejdůležitějším v ČRDM rozhodují delegáti a delegátky jejího nejvyššího orgánu hlasováním.Je pravděpodobné, že tato oblast se objeví návrhu priorit ČRDM, jejichž výčet pro rok 2009 má předseda ČRDM předložit na příštím VS. Se stejnou vážností se debatovalo mj. i o přístupových jednáních představitelů ČRDM s Evropským fórem mládeže, jehož členkou by se Česká rada chtěla stát.

    Téměř tříhodinové jednání 29. Valného shromáždění bylo převážně věcné; fakt, že se protáhlo nad předpokládaný limit, padá víceméně na vrub obsáhlosti jeho programu. Po technické stránce bylo jednání zajímavé tím, že zápis z něj vznikal na rozdíl od dřívějška přímo na místě, kde ho členové mandátové komise rovnou podepsali.

    Autor