FoSNa zaplněném nádvoří hradu Špilberk v Brně byla 26. června 2008 večer předsedou Folklorního sdružení České republiky Zdeňkem Pšenicou vyhlášena petice občanů „Zachraňte Ondráš!“, adresovaná Parlamentu České republiky. Stalo se tak na zahajovacím koncertu Letních folklorních večerů F – scéna 2008, jejichž hlavním organizátorem je právě zrušený Vojenský umělecký soubor Ondráš. Více než tisícovka diváků dala hned na místě najevo rozhodnutí „svůj“ soubor bránit a přímo na místě byly pod petici připojeny první stovky podpisů.

    Vojenský umělecký soubor Ondráš - ČertovinkyPetici je možné podepsat v sídle Folklorního sdružení České republiky na Senovážném náměstí 24 v Praze 1 a v jeho informačním středisku v Jeruzalémské ulici v Praze 1. Petice s podpisovými archy bude k dispozici také na lidových slavnostech a mezinárodních folklorních festivalech v celé republice. Je možné je také stáhnout na webových stránkách www. folklornisdruzeni .cz a podepsané zaslat v originálech (neplatí zaslání elektronicky) na uvedenou adresu sdružení, případně na adresu Jozef Kozub, Drobného 54, 602 00 Brno.
    Plné znění petice následuje.


    PETICE OBČANŮ

    Zachraňte Ondráš!

    poslancům a senátorům Parlamentu České republiky

    Dne 20. června 2008 se veřejnost dozvěděla z denního tisku o zrušení Vojenského uměleckého souboru ONDRÁŠ. Argumenty uváděné v souvislosti se zrušením souboru považujeme za nepravdivé a poškozující dobré jméno souboru.
    VUS ONDRÁŠ, který si letos připomíná 54 let od svého vzniku, je vynikajícím uměleckým tělesem celostátního významu s mezinárodním věhlasem. Celých 54 let reprezentuje – nejen Armádu České republiky – při vystoupeních pro vojenské útvary a zařízení, pro státní subjekty a organizace, na folklorních slavnostech a festivalech, na koncertech pro děti a mládež a na zahraničních cestách. (v posledním období uskutečnil v průměru 180 vystoupení ročně, s návštěvností cca 100 000 diváků/rok).
    Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ je ve svém oboru jedinečným subjektem nejen v Armádě ČR, ale v rámci celé České republiky. Je jediným uceleným tělesem, které uchovává hodnoty tradiční lidové kultury obohacené jejich uměleckou úpravou, uměleckým zpracováním v hudební a taneční interpretaci.
    V rámci národního folklorního hnutí je soubor ONDRÁŠ jednoznačně nenahraditelný a nezástupný. Jeho zrušením by se zahodil jeden z pokladů národní kultury této země a evropské kultury vůbec a došlo by k nenahraditelným škodám a k neobnovitelné ztrátě duchovních hodnot.
    Nesouhlasíme s tím, aby prvnímu dni předsednictví České republiky v Evropské unii, v rozporu s Doporučením 25. generální konference OSN pro vzdělání, vědu a kulturu z listopadu 1989 o ochraně tradiční lidové kultury a navazujících dokumentů, předcházela likvidace tohoto významného uměleckého tělesa, které za posledních 15 let své existence 43x reprezentovalo naši vlast v Evropě, ale také v USA a v Japonsku.
    Tato petice vznikla jako spontánní vyjádření nesouhlasu folklorních souborů a příznivců tradiční lidové kultury se zrušením souboru. Její podepisování bude ukončeno vyřešením další perspektivy existence souboru, v opačném případě bude petice předána oběma komorám Parlamentu České republiky prostřednictvím jejich petičních výborů.

    V Brně dne 26. 6. 2008

    Petici sestavil petiční výbor ve složení: Zdeněk Pšenica, předseda Folklorního sdružení ČR, Jozef Kozub – za vedení DFS Jánošíček a brněnští občané Vlastimil Fabišik, Petr Pinkas a Renata Gaillyová

    Autor