11. Národní krojový ples ve Žďáru nad SázavouV neděli 3. února 2008 po druhé hodině ranní skončil XI. Národní krojový ples Folklorního sdružení České republiky, který byl tentokrát věnován folkloru Opavského a Těšínského Slezska a Ostravska.
    Na Národním krojovém plese se každý rok prezentuje lidová kultura jedné z významných etnografických oblastí České republiky a účastní se ho nejen folklorní soubory a milovníci lidové kultury z dané oblasti, ale také mnoho jiných příznivců krásy lidových písní a tanců z celé republiky i ze zahraničí. Svou návštěvu přislíbili hosté ze Slovenska, Bulharska, Moldávie, Polska, Gruzie, Ukrajiny, Německa, Rakouska, Ruska, Srbska, Bosny-Hercegoviny a dalších zemí. Ples zahajuje také mediální kampaň k 56 lidovým slavnostem a mezinárodním folklorním festivalům v roce 2008.

    FoSPořadateli plesu byli jako již několik let Folklorní sdružení ČR, Město Žďár nad Sázavou, kraj Vysočina, Horácké folklorní sdružení, Hasičský záchranný sbor České republiky a Dům kultury ve Žďáře nad Sázavou a spolu s nimi letos také FoS Těšínského Slezska, FoS Opavského Slezska a FoS Ostrava.
    Záštitu nad plesem letos převzali Miroslava Němcová, 1. místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, Miloš Vystrčil, hejtman Kraje Vysočina a Václav Kasík, generální ředitel Českého rozhlasu.

    11. Národní krojový ples ve Žďáru nad SázavouAutorem a režisérem programu plesu byl Miroslav Ekart. K prezentaci Opavského a Těšínského Slezska a Ostravska pozval desítku folklorních souborů a dvě cimbálové muziky, které se návštěvníkům představily ve společném pásmu nazvaném „V té ostravské hospodě“. Těšínské Slezsko reprezentovaly soubory: Taneční folklorní soubor „Bledowanie“ z Havířova se svou muzikou, Folklorní soubor „Gorole“ z Mostu u Jablunkova se svou muzikou, Národopisný soubor „Odra“ z Ostravy, Národopisný soubor „Olšina“ z Orlové a Soubor písní a tanců „Suszanie“ z Horní Suché se svou muzikou. Opavské Slezsko bylo na plese zastoupeno soubory Národopisný soubor „Bejatka“ ze Štítiny , Folklorní soubor „Hlubina“ z Ostravy, Seniorský folklorní soubor „Ischias“ z Opavy, „Slezský soubor Heleny Salichové“ z Ostravy se svou muzikou, Folklorní soubor „Vrtek“ z Opavy se svou muzikou, Cimbálová muzika „Opavští hudci“ z Opavy a Cimbálová muzika „Kubalovci“ z Opavy.

    Program Slezanů, který se připravoval téměř rok, se mimořádně vydařil. „To, co jsme chtěli hostům plesu ukázat, zvládli Slezané velmi dobře; ukázali slezský folklor v plné kráse a dali do svého vystoupení duši i srdce. Vedoucí souborů byli až překvapeni úspěchem, který jejich vystoupení sklidilo,“. říká autor Miroslav Ekart. Zasloužené ovace sklidily také „Vesnická kapela“ a Vojenský umělecký soubor „Ondráš“ z Brna, který v nejbližších dnech odlétá na turné do Japonska. Krásnou pozvánku na příští XII. Národní krojový ples, který bude věnován folkloru Plzeňska, připravil Soubor písní a tanců „Jiskra“ z Plzně. Vavříny soutěže o nejsympatičtější krojovaný pár si odvezli Petra a Michal Cikrytovi ze Slezského souboru Heleny Kalichové z Ostravy. Večerem provázeli Romana Pacáková a Tomáš Gross.

    Fotoalba z XI. Národního krojového plesu Folklorního sdružení ČR si můžete prohlédnout na adrese http://dominoo.rajce.idnes.cz/.

    Na adrese http://wp.wpublisher.cz/malenoviny/index.php?ID=3667 naleznete článek o doprovodném programu zmíněné akce, a to včetně zvukových reportáží z přijetí u hraběte Kinského a z masopustního průvodu.

    Doprovodným programem a pěkným zpestřením pro návštěvníky 11. Národního krojového plesu ve Žďáru nad Sázavou byl masopustní průvod ve VortovéTaké doprovodný program plesu se setkal s příznivým oceněním návštěvníků. Při příchodu byli přivítáni slezskými klobásami, tlačenkou a tradiční slezskou miodulou. Mohli si zakoupit perníčky a drobné výrobky tradičních lidových řemeslníků i vyhrát některou z cen v tombole. Ve výstavní síni Staré radnice, kde byli hosté plesu přijati starostou Města Žďár nad Sázavou Jaromírem Brychtou, mnozí zhlédli výstavu slezských a horáckých krojů. Zahraniční hosté plesu navštívili tradiční masopust v nedaleké Vortové a ochutnali výrobky domácí zabíjačky.

    Mezi slavnostní okamžiky plesu patřilo podepsání smlouvy o spolupráci mezi Folklorním sdružením České republiky a německým městem Degendorf. Ředitel plesu Ladislav Michálek, 1. místopředseda Folklorního sdružení ČR, ocenil pestrost programu, vysoké nasazení a ukázněnost všech účinkujících, díky které se podařilo dodržet časový harmonogram:„Chtěl bych poděkovat za krásné zážitky všem účinkujícím, organizátorům, hostům a sponzorům, kteří všichni svým dílem přispěli k tomuto úspěchu, zvláště pak Miroslavu Ekartovi, autorovi programu, Anně Buroňové, Jaroslavě Polákové a Heleně Skálové, předsedkyním sdružení národopisných regionů, které zajistily největší část programu.“

    Mezi významné hosty plesu patřili vedle jeho patronů Miloslav Vlček, předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, František Dohnal, prezident Nejvyššího kontrolního úřadu, řada poslanců a senátorů Parlamentu ČR, Miroslav Štěpán, generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR, Petr Poncar, člen představenstva Allianz Pojišťovny, a.s., předseda výboru PS PČR Zdeněk Škromach, František Dopšík předseda odborů MŠMT ČR.

    foto Slávek Hrzal


    Hlavním partnerem plesu byla Allianz Pojišťovna, a.s. Národní krojový ples podpořili také ACR Alfa, Sklo Bohemia, a.s., Světlá nad Sázavou, České dráhy, Doktor Nonstop, Dr. Radslav Kinský, Gordion, s.r.o., Hasičská vzájemná pojišťovna, a.s., Hydroprojekt CZ, a.s., Metrostav, a.s., Muzeum Vysočiny Třebíč, OSA – Ochranný svaz autorský, PKS Holding, a.s., Svaz českých a moravských výrobních družstev, TG Tisk Lanškroun, s.r.o., TON – výroba nábytku, ŽĎAS, a.s. a další. Mediálními partnery plesu byli Český rozhlas, Mediatel – Zlaté stránky, Rádio Proglas, Dětská tisková agentura, Informační server www.borovice.cz, Česká televize Studio Ostrava, DNES – regionální pobočka, Haló noviny, Hospodářské noviny, Noviny žďárské radnice, Parola s.r.o. Jihlava a Televize Vysočina.

    Autor