Monika Novosádová Můžete nám přiblížit, jakou agendu máte v Evropském fóru mládeže na starosti?

    Největší oblastí, kterou mám na starosti, je vzdělávání. To znamená rozvoj neformálního vzdělávání a jeho uznavání, propojení mezi formálním a neformálním vzděláváním, celoživotní vzdělávání a kromě dalších témat i sledování agendy EU a Rady Evropy v této oblasti, což v tuto chvíli například znamená, že se snažíme najít, spolu s dalšími kolegy v Bureau, kteří mají na starosti další části této skládačky, způsob, jakým přiblížit organizacím portfolio pro vedoucí a pracovníky s mládeží. Druhá oblast, v níž pracuji, je rozvoj práce s mládeží ve střední Evropě. To znamená podporu vzniku a/nebo rozvoje národní rady mládeže v zemích, kde ještě nejsou, nebo nejsou členy Fora. Zároveň je rozvoj práce s mládeží o podpoře našich členských organizací, hlavně v případech, kdy se dostanou do obtížné situace, což se například stalo RMS (Slovenská národní rada mládeže) koncem loňského roku. ČRDM se tím pádem na setkání s námi může také těšit, rádi bychom si s vedením popovídali o situaci v ČR, možném členství ve Foru a podobně.

    Jaké máte zkušenosti z oblasti práce s dětmi a mládeží a jaká byla Vaše cesta k této funkci?

    Nejsem si jistá, že kdybych vám vyprávěla celou svoji „kariéru“ v neziskovém sektoru, tak by tuhle odpověď někdo dočetl do konce. Ve zkratce by to bylo asi tak, že jsem začala pracovat jako dobrovolník v téhle oblasti před 11 lety v Duze (té, která je sdružením dětí a mládeže pro volný čas, přírodu a recesi a členem ČRDM). Prošla jsem si všemi úrovněmi v organizaci, od místní, kde jsem vedla tábory, přes národní, kde jsem pracovala na ústředí Duhy a měla na starosti v jednu chvíli workcampy, pak komunikaci se zahraničím a mezinárodní vztahy a nakonec jsem se pokoušela pomáhat i se vzděláváním. Kromě toho jsem od začátku byla aktivní v naší mezinárodní organizaci, vedla jsem řadu vzdělávacích aktivit, 5 let jsem byla ve vedení IYNF (Mezinárodní mladí přátelé přírody) , 3 roky jsem pro IYNF pracovala jako Generální tajemnice. IYNF mě před mnoha lety nominovalo do Poradní Rady pro mládež Rady Evropy (Advisory Council on Youth of the Council of Europe) a do Komise Evropského fora, které se tak pěkně přezdívá CoEACom (Council of Europe Affaires Commission), z čehož vyplývá, že tato komise má na starosti sledování agendy Rady Evropy. A bylo asi logickým krokem, že když se vloni v červnu rozhodovalo, jesti bude IYNF někoho nominovat do vedení Youth Fora, tak zaznělo moje jméno. Kromě Duhy a IYNF jsem také spolupracovala s jinými organizacemi, mezi nimi bych jmenovala Studentské forum 2000, pracuji jako školitelka mimo jiné i pro NA Mládež v Akci a musím přiznat, že jsem pobyla ve svém dětství/raném mládí i 3 roky u Skautů.

    Když se řekne Brusel, vnímá ho většina Čechů jako symbol pro byrokracii. Naopak práci s dětmi a mládeží je vlastní neformální přístup. Pracuje Evropské fórum mládeže spíše na bázi neformální spolupráce mezi členskými organizacemi podobně jako některé profesní sítě, nebo jsou pracovní procesy založeny více na formálních postupech a regulích?

    Na tuhle otázku asi není jednoduchá odpověď, protože možností spolupráce je hodně a každá z nich je založena na úplně jiných principech. Rozhodně máme vytvořenou strukturu pro možnosti spolupráce od stálých komisí přes krátkodobé pracovní skupiny vznikající na základě potřeby a situace v určité chvíli. Což z nich dělá formální záležitost z toho pohledu, že do nich členské organizace musí své individuální dobrovolníky nominovat. Zároveň jsou ale krátkodobé, a do určité míry i ty dlouhodobé, pracovní skupiny a komise velmi neformální, neboť si sami určují svoji agendu a jak k ní budou přistupovatpouze v případě specifického úkolu komise není prostor pro kreativitu příliš velký. I přesto mě ale někdy překvapí, že tyto pracovní skupiny přicházejí se zajímavými nápady, kterými by se bývaly nemusely zabývat. Protože je Youth Forum složeno ze dvou různých typů organizací – národních rad a mezinárodních organizací, probíhá i uvnitř těchto dvou skupin čilá komunikace a spolupráce, Youth Forum se snaží vytvářet prostor pro jejich setkávání a navazování kontaktů pomocí různých aktivit přes informační dny, školící aktivity i statutární jednání.

    Organizace dětí a mládeže v České republice se vyznačují velkou rozmanitostí co do velikosti, pedagogického obsahu a vnitřní struktury. Nehrozí jim v Evropské unii podobně jako např. v oblasti obchodu „unifikace“? Jakým způsobem zaručuje Evropské fórum svým členům právo na zachování výlučných znaků, vzniklých třeba historicky?

    Co se týká unifikace v Evropské unii, tak té bych se asi nebála, protože EU se snaží fugnovat na principech občanské společnosti a nevstupovat do interních procesů organizací s ohledem na jejich tématiku nebo fungování. Co se týká Youth Fora, tak nejdůležitější je asi říct, že členské organizace se musí nejprve samy rozhodnout, jestli chtějí vůbec do Youth Fora vstoupit, což jim dává právo si vybrat, jestli se ztotožňují s jeho základními principy. Myslím si, že pokud se člověk podívá na spektrum organizací, které jsou členem Youth Fora, tak je z nich zřetelně vidět jejich pestrost. Přesto má ale i Youth Forum, stejně jako mnoho, jak jste to dříve pěkně nazvali, profesních sítí, snahu zachovat svoji profesionální tvář a má určité podmínky, za nichž se může organizace stát členem. Podle mého názoru jsou všechny požadavky pouze snahou zajistit praktické provedení hodnot, ve které věříme – účast mladých lidí na rozhodování o nich samotných, reprezentativnost s ohledem na různorodost organizací dětí a mládeže, demokratičnost uvnitř organizace a podobně. Ve všem ostatním, co se týká obsahu a témat, s nimiž organizace pracují a jaké metody si k tomu zvolí, je čistě na vnitřním rozhodnutí organizací, do něhož my nevstupujeme a ani nechceme.

    Pokud bychom se na činnost Evropského fóra mládeže podívali z perspektivy běžného vedoucího, který vede nějakou lokální skupinu dětí (připravuje pro ně pedagogicky a organizačně program na schůzky, víkendové akce nebo tábory), může Evropské fórum mládeže jeho práci s dětmi nějak ovlivnit, pozitivně změnit podmínky, v kterých jeho organizace funguje?

    Shrnuto do krátké věty se dá říci, že se snažíme prosadit v Evropě takové podmínky pro jejich práci, které by jim měly pomáhat. Sama jsem některé pozitivní změny zažila během procesů komunikace s našimi partnery i uvnitř Youth Fora. Například snaha o snížení byrokracie v Programu Mládež v Akci a zvýšení jeho rozpočtu se z velké části stalo díky Youth Foru a jeho členským organizacím, které se angažovaly, a díky jednotlivým dobrovolníkům. Takovýchto případů je hodně. Tím, že Youth Forum komunikuje přímo s Radou Evropy a Evropskou komisí, má vliv i na národní legislativu týkající se mladých lidí v členských státech. Abych ale nezůstala jen u mládežnické politiky, v Youth Foru probíhají i diskuse o tom, jak by měla vypadat práce s mládeží, jak k ní přistupovat a jak možná ne, což může být zajímavé i pro vedoucí na místní úrovni. Také vzdělávací a informační materiály, které poskytujeme mohou být zajímavé pro vedoucí. Jedinou nevýhodou je stále komunikační jazyk. Tím, že Youth Forum používá angličtinu a francouzštinu jako svoje oficiální jazyky, se často mnoho věcí k vedoucím nedostane.


    Monika Novosádová je členkou výkonného orgánu Evropského fóra mládeže (Bureau)


    Evropské forum mládeže
    (YFJ = Youth Forum Jeuness)
    logo-evropské Fórum mládežeje vytvořeno nezávisle organizacemi mládeže a v současnosti sdružuje více než 90 národních rad mládeže a mezinárodních nevládních organizací mládeže. Všechny tyto členské organizace jsou samy federacemi, střechami organizací mládeže. YFJ spojuje desítky milionů mladých lidí z celé Evropy organizovaných, aby reprezentovali společné zájmy.

    Poslání
    Evropské forum mládeže pracuje na zplnomocnění mladých lidí, aby se mohli aktivně podílet na tvarování Evropy a společností, v nichž žijí, a na zlepšování životních podmínek mladých lidí jako občanů Evropy v dnešním světě.

    Cíle:
    • Zvýšit participaci mladých lidí a organizací mládeže ve společnosti stejně jako v rozhodovacích procesech; • Pozitivně ovlivňovat politická (policy) témata ovlivňující mladé lidi a organizace mládeže tím, že se stane uznávaným partnerem mezinárodních institucí, jmenovitě Evropské unie, Rady Evropy a Organizace spojených národů; • Posílit výměnu nápadů a zkušeností, vzájemného pochopení a rovných práv a příležitostí pro mladé lidi v Evropě; • Podporovat interkulturní pochopení, demokracii, respekt, aktivní občanství a solidaritu; • Jako největší regionální platforma mládeže ve světě pracovat na prohloubení evropské integrace a zároveň přispívat k rozvoji práce s mládeží v ostatních regionech světa.

    Autor