Zástupci z jižní Moravy na Setkání krajských rad mládeže v Brně: v popředí Martin Kříž, vlevo Pavel ZdráhalPodmínky pojištění, které dojednává Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) a Generali Pojišťovna a.s., mohou být natolik zajímavé, že převáží misku vah ve prospěch vstupu další z krajských mládežnických rad do zmíněné „střešní“ organizace. Vyplývá to ze slov předsedy Rady dětí a mládeže Kraje Vysočina Martina Paclíka. Spolu se zástupci dalších tří krajských mládežnických rad se zúčastnil 12. ledna 2007 neformálního výročního setkání s předsedou ČRDM Pavlem Trantinou; schůzka se uskutečnila v jednom ze salonků pavilonu E areálu brněnského Výstaviště v době konání veletrhů cestování GO a Regiontour.

    Martin Paclík (Rada dětí a mládeže Kraje Vysočina)„Vždycky jsme říkali, že naše krajská rada – a jsme si vědomi, že patří počtem členů k nejpočetnějším – vstoupí do ČRDM ve chvíli, kdy to pro ni bude zajímavé. A pokud by úrazové pojištění bylo rozšířeno ještě o odpovědnostní a vztahovalo se i na vedoucí představenstva (našich) sdružení, tak to už je velmi silný argument k tomu, abychom se rozhodli pro vstup do ČRDM,“ řekl Martin Paclík po skončeném rokování. Právě pojištění a otázky s ním spojené patřily k bodům, které se na schůzce probíraly.

    crdmČRDM se podle Pavla Trantiny v letošním roce pokusí pro krajské rady dětí a mládeže (KRDM), které jsou členkami ČRDM, zajistit nejen úrazovou pojistku, ale také sjednat paušální typ pojištění odpovědnostního. Poněvadž krajské rady nemají individuální členy, nemohou mít úrazové pojištění; kdo ale být pojištěn může, jsou jejich členské organizace. Podobně jako se připojují k pojistce ČRDM některé „nezastřešené“ organizace pracující s dětmi a mládeží, mohla by postupovat i členská sdružení KRDM. K důležitým bodům projednávaným na setkání zástupců krajských rad mládeže v Brně patřilo pojištění.„Pokud vyplní prohlášení, že se připojují k pojištění, a vy jako krajská rada potvrdíte, že jsou vašimi důvěryhodnými členy, tak je do pojištění zařadíme také,“ uvedl předseda ČRDM. Měl by šanci „dosáhnout“ na úrazové pojištění i dobře fungující spolek, který pracuje vně krajské rady? V zásadě ano – pokud garanci za něj převezme KRDM. Pavel Trantina má za to, že takové případy budou spíše ojedinělé a dotyčné sdružení bude mít patrně nikoli stovky, ale desítky členů, ne-li jen činorodé jednotlivce.

    Zmíněné opatření by se nicméně mohlo v praxi projevit růstem prestiže KRDM. „Zvažovali jsme, jestli tuto možnost nenabídnout jen krajským radám, které jsou členkami ČRDM, jako jakýsi benefit za členství… V letošním roce to, myslím, můžeme nabídnout i těm, které nejsou – ale od příštího roku to už takhle uděláme,“ nastínil pravděpodobnou strategii národní rady v dané oblasti její předseda.

    Jiným pojistným produktem, který se vztahuje pouze na členská sdružení ČRDM, je pojištění odpovědnostní. Skládá se ze tří složek: pojištění ČRDM, organizace jako takové a jednotlivců. Záměrem ČRDM je převést odpovědnostní pojištění na paušální typ, jako je tomu u úrazového. Podmínka, kterou je dostatek finančních prostředků, zatím podle Pavla Trantiny splněna být může… V ideálním případě by se pak odpovědnostní pojistka vztahovala na hlavní vedoucí táborů, vedoucí „výchovných jednotek“ (oddílů) a na statutární zástupce sdružení. „V ten moment vám ubude administrativa,“ vysvětlil Pavel Trantina, v čem tkví přitažlivost takto sjednaného pojištění pro chod krajské rady. „Když se stane pojistná událost, prokážete, že tento člověk k tomuto datu spadal do jedné z vyjmenovaných kategorií – a může běžet likvidační řízení škody,“ dodal. I když odpovědnostní pojištění není levnou záležitostí (má stát cca 1,2 milionu korun), vedení ČRDM je pokládá za užitečné, a proto o něm od loňského podzimu jedná s MŠMT.

    Vladimír Kubát (RADAMBUK)Diskuse kolem pojištění se logicky stočila na postavení krajských rad vůči ČRDM, respektive potřebě nově definovat podmínky jejich členství v národní mládežnické radě. „Jestli tomu správně rozumím, jde o to, že pojištění je zajímavý produkt a byl by dobrý pro všechna sdružení a jejich členy – takže řešíme to, komu je dát a za jakých podmínek,“ zobecnil Vladimír Kubát z RADAMBUKu (KRDM Jihočeského kraje). Nejen on soudí, že daná situace vyvolává potřebu vstoupit do stanov ČRDM a uvážlivě v nich provést určité změny. Pavel Trantina hodlá svolat skupinu pro stanovy ČRDM na přelomu ledna a února.

    Setkání krajských rad mládeže v Brně: vpředu Pavel Zdráhal (Jihomoravská rada dětí a mládeže)Informoval rovněž o chystaném projektu úrazové prevence, na němž ČRDM spolupracuje s Pojišťovnou Generali. Po důkladné analýze dat, která má pojišťovna k dispozici, by měla světlo světa spatřit metodika předcházení úrazům při práci s dětmi a mládeží; tento materiál by mj. tvořil přílohu jednoho z čísel časopisu Archa, rozesílaného do všech členských sdružení ČRDM. Pomocnou ruku při práci na metodice na místě nabídl zástupce Jihomoravské rady dětí a mládeže (JmRDM) Pavel Zdráhal (Pionýr).

    Spolu s kolegou Martinem Křížem (Zeměpisná společnost Morava) také seznámil ostatní s připravovaným internetovým projektem Klubovny.cz. Jde o web, jehož podstatou je interaktivní mapa, respektive vyhledávač, který má rodičům sloužit pro rychlou orientaci při hledání nejbližší klubovny oddílu, do něhož by se jejich dítě mohlo přihlásit. Mojmír Nováček (RADAMOK)Zkušební fáze, jíž web nyní prochází, zatím zahrnuje pouze Brno; tvůrci ovšem předpokládají zájem dalších měst a regionů. První odezva na projekt ze strany předsedy ČRDM i přítomných zástupců krajských rad byla vesměs příznivá. Ukázalo se mj., že na podobném tématu pracují i v Českých Budějovicích (RADAMBUK); Vladimír Kubát nicméně upozornil na to, že širší uplatnění webu by bylo nejen finančně, ale i časově značně náročné. Pokud jde o šanci získávat potřebné údaje od jednotlivých organizací (a aktualizovat je), skeptičtější hlas zazněl od předsedy Rady mládeže Moravskoslezského kraje (RADAMOK) Mojmíra Nováčka.

    „Každé setkání krajských rad je velmi důležité, protože jsou rozmístěny po celé republice. A to, že se dovedou scházet, je jedině dobře: informace je třeba si vyměňovat. Pokud jde o sdružení, není běžné, že dokáží spolu komunikovat a scházet se pravidelně,“ zhodnotil letošní brněnskou schůzku Martin Paclík.

    Ačkoliv se to tak může zdát, krajské rady dětí a mládeže nejsou regionálními organizačními články ČRDM. Vznikaly po roce 1989 za různých podmínek, mají rozdílnou historii, společenský kredit, pracovní výsledky i vliv. V současné době náleží k ČRDM čtyři z nich: RADAMOK, RADAMBUK, JmRDM a Krajská rada dětí a mládeže Karlovarska. V době, kdy zájem o členství v národní radě naznačila Vysočina, registrovala ČRDM již došlou přihlášku od obdobné organizace z Plzeňska.

    Autor