Spisovatelka Ruth Bondyová se studenty Zuzanou Kruchňovou a Jakubem Šafářem a učitelem Vladimírem Kojanem (vlevo)Skupina středoškolských studentů se rozhodla v rámci svého projektu „Zapomenuti“ vypátrat a vyzpovídat v Izraeli československé veterány 2. světové války a občany, kteří přežili holocaust. Na desetidenní cestu se mohli vypravit díky Programu pro mládež Cena vévody z Edinburghu v ČR, který ve spolupráci s izraelským ústředím Programu akci zaštítil organizačně i finančně.

    Studentky v rozhovoru s generálním honorárním konzulem Chananem Rozenem„Každý účastník Ceny vévody z Edinburghu, který plní nejvyšší, zlatý stupeň, musí absolvovat expedici s několikadenním pobytem v přírodě,“ přibližuje důvod cesty Vladimír Kojan, učitel a zároveň vedoucí Programu při Gymnáziu J. V. Jirsíka v Českých Budějovicích, a dodává: „My jsme si za cíl putování zvolili Izrael. A protože se v naší škole dlouhodobě věnujeme projektu „Zmizelí sousedé“, který pátrá po osudech lidí z období 2. světové války, rozhodli jsme se, že se při naší cestě pokusíme v Izraeli vyhledat a vyzpovídat lidi z bývalého Československa, kterým válka rovněž do života nějak zasáhla.“ Studenti se setkali celkem s 33 pamětníky, mezi nimiž byla například spisovatelka Ruth Bondyová, a zaznamenali jejich vyprávění. Díky úsilí studentů tak již osudy těchto lidí nebudou nikdy zapomenuty. Získané audionahrávky budou použity pro potřeby Českého rozhlasu, zpracované písemné dokumenty budou přístupné všem, kteří o to projeví zájem. Českobudějovičáci byli vůbec prvními, kdo takovou akci v Izraeli realizoval, osudy mnoha krajanů nebyly doposud nijak zaznamenány.

    Jakub Šafář a Václav Švepeš (v oranžovém tričku) zpovídají Jehuda ParmuDo Izraele odjelo 11 studentů a 2 učitelé. Na leteckou dopravu jim přispělo MŠMT ČR. Ostatní náklady, jako je ubytování, přeprava nebo třeba průvodcovské služby, zajistila izraelská pobočka Programu, která nese název Izraelská Cena pro mládež (Israeli Youth Award). „Je skvělé, že Cena vévody z Edinburghu má pobočky téměř po celém světě. Díky našim hostitelům jsme po celou dobu pobytu měli prima zázemí a cítili jsme se velmi bezpečně. To bylo hlavně důležité pro naše rodiče doma, kteří o nás měli ze začátku trochu strach,“ shrnuje své dojmy Zuzana Kruchňová. S celým projektem studentům pomáhali i kulturní atašé ČR v Tel Avivu Robert Řehák a honorární konzul ČR v Haifě Roni Gipsz, kterým se podařilo krajany v Izraeli vyhledat a pozvat na setkání.

    Kromě práce na projektu účastníci nevynechali ani prohlídku Tel Avivu, Haify a samozřejmě Jeruzaléma. Navštívili i kibuc Givat Chaim Ichud, v němž se nachází muzeum Terezína. Role průvodce se zhostil Petr Lang, který Terezínem i Osvětimí sám prošel. Expedici, kvůli které skupinka do Izraeli vlastně přijela, si pak splnili čtyřdenním pochodem přes Negevskou poušť.

    Foto Vojtěch Hledík a Vladimír Kojan


    Program Cena vévody z Edinburghu je program zaměřený na aktivní vyplňování volného času mládeže formou motivační „soutěže se sebou samým“. Byla založena v roce 1956 princem Philipem, vévodou z Edinburghu, a dodnes funguje ve více než 120 zemích světa pod jeho záštitou. Mladí lidé ve věku 14 až 25 let se v rámci plnění Ceny zdokonalují v rekreačním sportu a praktické dovednosti, vykonávají dobrovolnou službu ve svém okolí a podnikají expedici do divoké přírody.

    V České republice se Ceně říká EDIE a od roku 1993 funguje téměř ve třiceti organizacích pracujících s mladými lidmi, převážně v rámci středních škol, internátů a domů dětí a mládeže. Do Programu EDIE je aktuálně zapojeno přes 400 mladých lidí. Program našel své příznivce i mezi osobnostmi našeho společenského a sportovního života. Podpořil jej prezident republiky Václav Klaus, olympijská medailistka Kateřina Neumannová a bývalý fotbalový reprezentant Pavel Kuka. V červenci 2005 přijel Program EDIE podpořit princ Edward, nejmladší syn britského královského páru.

    Autoři