Spaní ve stanech s podsadou má své neopakovatelné kouzloV malebné přírodě na břehu řeky Sázavy stojí řada stanů s podsadou. Svítí sluníčko a u břehu kotví několik loděk. Na druhé straně je tábor lemován hustým lesem. Skupinka dětí a vedoucích právě obědvá u společného stolu. Jsme v Soběšíně, na táboře oblastní charity Žďár nad Sázavou, kam jednoho červencového dne zavítala kontrola z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy společně se štábem České televize.

    Reportér České televize zpovídá hlavní vedoucí tábora Alici SalomonovouHlavní vedoucí Alice Solomonová představuje tábor. Jsou zde společně děti ze dvou zařízení. Prvním z nich je Ponorka – centrum prevence ve Žďáru nad Sázavou, druhým pak nízkoprahový klub D-STOP z Bystřice nad Pernštejnem. Tábor není nijak velký, obývá ho 14 dětí ve věku od 11 do 17 let, o to bližší jsou však vztahy mezi nimi. Vedoucí jsou tu čtyři , dále pak jeden zdravotník a dvě stážistky – studentka vyšší odborné školy a bývalá klientka klubu. Táborový program se mimo jiné skládá z her hraných v rámci preventivních programů – jejich tématy jsou např. respekt, důvěra nebo spolupráce. Celotáborová hra se týká ohně, který v noci hlídají dvoučlenné hlídky, aby „Pán temnot Anubis nezaútočil“. Táborníci využívají i bezprostřední blízkost řeky Sázavy a vyrážejí na výlety na loďkách.

    Mezi dětmi na táborech vzniká mnoho nových přátelstvíCentrum prevence Ponorka představuje nízkoprahové zařízení pro děti a mládež. Jeho posláním je poskytovat pomoc a podporu dětem a mladým lidem, kteří jsou nějakým způsobem sociálně znevýhodněni. Ponorka jim poskytuje prostor pro smysluplné trávení volného času a pro jejich seberealizaci. Děti mají možnost si zde popovídat či se svěřit se svými problémy. Projekt D-STOP je nízkoprahové zařízení pro děti a mládež ve věku 12 – 20 let, které jsou primárně ohrožené sociálně patologickými jevy (záškoláctví, šikana, experimentování s drogami, drobná kriminalita, sprejerství apod.). Jde často o „děti ulice“, které nemají zájem o členství v žádné organizaci.

    Děti z tábora Diecézní charity zvědavě sledují nečekanou návštěvuA jak taková kontrola vypadá? Mohlo by se zdát, že přijedou přísní úředníci s cílem vypátrat sebemenší chybičku. Kontrolují sice velice pečlivě, ale není se čeho bát, návštěva probíhá v příjemném, přátelském duchu. A co všechno je předmětem jejich zájmu? Důležitým cílem je seznámit se s pořádajícími organizacemi, tematickým zaměřením tábora, programem i denním řádem. Zjišťují, jak jsou dotace poskytované Ministerstvem školství jednotlivým táborům využity – a to jak z hlediska provozních nákladů, tak i materiálního vybavení. Chtějí vidět osvědčení hlavního vedoucího, zdravotníka, marodku, místa kde děti spí a jedí. Zajímají se o zdroj vody či o to, zda mají vedoucí k dispozici číslo na lékaře. „Nezajímají nás věci, které mají na starosti hygienici, zajímá nás využití volného času dětí,“ říká Ladislav Krištůfek z odboru pro mládež MŠMT.

    Informace o zařízeních Ponorka a D-STOP naleznete na stránkách www.zdar.caritas.cz a www.ponorka.ecn.cz

    Autor