Jan Štrof a Ivan Martínek. Hlavní město Praha vítá Bambiriádu jako jednu z akcí, která podporuje volnočasové aktivity a ukazuje, co všechno děti dokáží, ať už v domech dětí a mládeže, nebo v neziskových organizacích. A to nejen na území Prahy, ale v celé republice. Na tiskové konferenci to 19. května 2006 prohlásil pražský radní Jan Štrof. Připomněl také, že Bambiriádě udělil svoji záštitu primátor hlavního města Pavel Bém. Zmíněná akce se letos uskuteční v době od 25. do 28. května – v Praze na vrchu Vítkově a v dalších 25 městech ve všech krajích naší vlasti.

    Na příkladu Bambiriády je podle radního Štrofa „možno vidět, jak samy děti dokáží v neziskových organizacích velké skutky; jak se umí zabavit navzájem a že se umí velmi dobře propagovat – nejen ve výtvarném a hudebním umění, ale i na táborových základnách“. Tisková konference v prostorách pražského magistrátu završila malou sérii setkání s novináři, kterou letos zástupci pořádající České rady dětí a mládeže (ČRDM) před blížícím se startem osmého ročníku zmíněné celorepublikové akce uspořádali. Stěžejním tématem byl fenomén volného času nejmladší generace a jeho využití.

    Pavel Trantina (ČRDM) Východiskem jim přitom byly výsledky průzkumu, který loni na podzim provedla firma Henkel ve spolupráci s ČRDM. „Ukazuje, že čeští školáci – děti a mladí lidé – tráví svůj volný čas stále pasivněji,“ rekapituloval podstatný závěr průzkumu předseda ČRDM Pavel Trantina. Upozornil, že tato situace může v některých případech přivést dítě, hledající únik z nudy, třeba i do závadového prostředí pouliční party. Sdružení dětí a mládeže proti tomu mají podle Pavla Trantiny recept. „Ukázkou toho, jak můžeme nakládat s volným časem, jak se děti a mládež ve volném čase mohou nejenom zabavit, ale i něco dobrého naučit pro život, je právě Bambiriáda,“ dodal předseda ČRDM.

    Bambiriádní areál na vrchu Vítkově bude podle vedoucího pražského štábu Dana Srba otevřen od 09:00 do 18:00, a to od čtvrtka 25.5. do soboty 27.5., v neděli 28.5. pak do 17:00. Vstup je tradičně zdarma. Přesto návštěvníci u vchodu dostanou vstupenky: uvnitř najdou výčet možností bezplatných či zlevněných vstupů do vybraných památek a muzeí. „Počet spolupracujících institucí se rok od roku stále zvyšuje; letos jde o téměř čtyřicet objektů, kam je možné takto přijít,“ upozornil Dan Srb. Slavností zahájení Bambiriády se uskuteční 25.5. v 11:00.

    Dan Srb, vedoucí štábu pražské Bambiriády v rozhovoru s novináři. O dopravu návštěvníků na Vítkov se postará kyvadlová autobusová doprava ze stanice Želivského na trase A metra. Po areálu se po roční odmlce mohou zájemci svést opět bambi-vláčkem. Mottem letošního ročníku pražské akce je BÁJ(eč)NÝ DĚTSKÝ SVĚT, čemuž odpovídá i „antický“ styl výzdoby areálu. „Letošní Bambiriády se zúčastní více než padesát sdružení dětí a mládeže a dalších subjektů; nabídnou zajímavý aktivní program, který poběží vlastně po celou otevírací dobu,“ řekl vedoucí pražského štábu.

    Z novinek jmenoval například „astrobus“ určený k pozorování Slunce, pláž se slalomem mezi palmami, hodem na chobotnici a sbíráním perel u sdružení RTC, chrám s antickými bohy a plněním dětských přání či výběr „opravdu dobrého tábora“ u sdružení Pionýr, výrobu bambiriádních brýlí z PET-lahví u sdružení A-TOM, tunel s vázanými překážkami či stavění věže z banánových beden u sdružení Junák nebo malý zoo-koutek se staročeskými zemědělskými dovednostmi u Toulcova dvora. Na pódiu akce poběží nepřetržitý program, kde se představí řada účinkujících dětí – souborů i jednotlivců. „Kromě toho máme připraveny i soutěže pro děti od dvou do čtrnácti let a jejich rodiče,“ dodal Dan Sb. Mezi doprovodnými akcemi nebude chybět ani herna deskových her; vystaven tam bude i největší šroubovací ježek v kleci na světě.

    Je pochopitelné, že tak náročný a rozsáhlý podnik, jakým Bambiriáda je, by ČRDM nemohla realizovat bez externí podpory. Jejími hlavními partnery jsou MŠMT a Armáda ČR; generálním partnerem je Generali pojišťovna a.s. a pro letošní rok byly výhradním partnerem v oblasti kosmetiky Laboratoře Vichy. Dalšími partnery jsou Zdravotní pojišťovna MV, České dráhy a již zmíněná firma Henkel. Více informací lze získat na internetové adrese www.bambiriada.cz.

    Ivan Martínek, ředitel odboru uměleckých škol, mládeže a tělovýchovy MHMP. Několik poznámek k tématu mimoškolních aktivit dětí přičinil i ředitel magistrátního odboru uměleckých škol, mládeže a tělovýchovy Ivan Martínek. Připomněl, že Praha od r. 1994 pravidelně vyhlašuje grantový systém na podporu volného času. „A tento režim se daří každoročně – ačkoliv se jedná o nenárokovou složku rozpočtu města – stále držet,“ dodal. Granty jsou podle Ivana Martínka zaměřené na podporu přímé práce s dětmi a mládeží – jde třeba o prostory pro činnost, akce ve volném čase, letní tábory a v neposlední řadě o programy klubů otevřených dveří. „Protože dnešní poptávka mladých lidí je zejména po nepravidelné, spontánní činnosti,“ vysvětlil zástupce magistrátu účel těchto klubů.

    Město věnuje podle Ivana Martínka na podporu grantových programů každým rokem 28 milionů korun, přičemž obdrží na tisíc žádostí v celkové hodnotě zhruba 60 milionů. „Samozřejmě, že v těchto žádostech jsou i sny a přání; myslím, že reálná potřeba je z pozice možností města Prahy relativně dobře kryta,“ soudí ředitel magistrátního odboru. Granty se každoročně modifikují. Příkladem byl „povodňový“ rok 2002. „Město velice pružně zareagovalo a de facto všem sdružením, která byla postižena povodní – jak na území hlavního města, tak především na mimopražských táborových základnách – rychle a finančně velmi významně pomohla v rekonstrukci a odstraňování povodňových škod,“ shrnul Ivan Martínek.

    Další pomocí Prahy v oblasti volného času dětí jsou podle něj brožury vydávané za podpory DDM. Jde o tituly Mít kam jet, každoročně vydávaná pro letní činnost, a Mít kam jít, zpracovávané ve spolupráci s občanskými sdruženími, které se v nich prezentují. Brožury jsou distribuovány na všechny pražské základní a střední školy, podotkl Ivan Martínek.

    Autor