Pavča - průvodce aktuálními volnočasovými aktivitami„Seznamte se: tohle je Pavlínka. Spíše malá holka než kouzelný skřítek. Říkáme jí prostě PAVČA – to proto, že začáteční písmena jejího jména mohou být zkratkou – Průvodce, Aktuálními, VolnoČasovými, Aktivitami“ – tak tohle jsem se dočetla po otevření žlutého sešitku velikosti A5 čítajícího 32 stránek. Z obálky jsem se ještě dozvěděla, že Pavča je doma v městském obvodě Moravská Ostrova a Přívoz. A protože tamtéž jsou doma také reportéři regionální redakce Dětské tiskové agentury – Déčka – položila jsem pár otázek jejich vedoucí, Evě Bělohlavé.

    Průvodce je rozdělen na několik kapitolek. Poradí dětem kam se vydat za sportem (tělovýchovné jednoty, sportovní kluby a další sportovní zařízení), za kulturou a vzděláváním (kulturní domy a zařízení, kluby, ZUŠ, divadla, knihovny), nechybí seznam základních škol, další volnočasové nabídky (domy dětí, občanská a zájmová sdružení, turistické oddíly), jiné možnosti, dětská hřiště a cyklostezky (přístupné veřejnosti). Kromě adres nechybí ani další kontaktní údaje (telefony, maily, adresy webových stránek) a stručná charakteristika nabízené činnosti.

    Jak vznikl nápad udělat Pavču?
    Rádce pro volný čas, MČ Praha 4 Pavča kupodivu vznikla v době, když bylo Déčko v Praze. To bylo tak: Před dvěma lety jsme přivezli z Prahy takovou tu „vaši“ nabídku volnočasových aktivit (pozn. redakce – Rádce pro volný čas, který vydává městská část Praha 4, 10 x 21 cm, aktuální verze je i na www.praha4.cz). Brožurku jsme předali jako inspiraci našemu městskému úřadu, konkrétně na odbor školství a kultury. Jenže na vydání podobné publikace tenkrát nebyly peníze. Letos před prázdninami nás městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz požádal, zda bychom se na vydání nějakého přehledu nepodíleli, že je vytvořena databáze zařízení, ale je třeba vymyslet grafické zpracování, probrat a zhodnotit údaje v databázi, eventuelně doplnit.

    Takže jsi se do toho pustila?
    Pustila. Ale ne sama. Já to přijala jako výzvu a řekla: „Jedeme s Déčkem do Prahy, tak na tom popracujeme.“ Vše jsme vymysleli u vás v Centru dětské komunikace na Kačerově, když pršelo – název a figurku… Děti dodaly také její charakteristiku. Já jenom seděla, měla tužku a papír a děti na moji výzvu „Budeme plácat!!!“ plácaly a já to zapisovala. Upravily tak i jednotlivé kapitoly, já jako dospělák jsem to potom dávala dohromady v počítači. O prázdninách jsme ještě ověřovali (já i děti) telefonní čísla podle Zlatých stránek. Takže původní a „Déčková“ na publikaci je postavička a slovní doprovod. Vše ostatní vyplynulo z povídání kolem. Řekla bych nabubřele, že jsme vtiskli Pavče svůj charakter, další přidala bezvadná tiskárna Repronis (známe se s nimi už léta, vydávají už 8. rokem náš Almanach poezie, a mimo jiné také Ostravaka) – jsou tam také osvícení a dobře se nám s nimi spolupracuje.

    Bolestí podobných adresářů bývá, že se nedostanou ve správnou chvíli do správných rukou. Zvládli jste tohle úskalí?
    I když termíny byly šibeniční, na začátku školního roku dostala všechna školská zařízení na území městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Pavču k rozdávání. Pavča vyšla v nákladu 5000 výtisků! Zpětná vazba byla úžasná – a to přesto, že jsme původně navrhovali formát A6 do kapsy a kabelky a formát A5 byl pro nás velkým zklamáním. O to víc jsme si ohlasů užívali. „Pavča je super!“ „K nám domů ji přinesla ségra a všichni brožurku chválili!“ „Ihned volám starostovi, je to úžasný!“

    Zdá se tedy, že práce se sestavováním adresáře více než šesti desítek subjektů, které ve vašem obvodu nabízejí dětem volnočasové aktivity, nebyla marná.
    Výstupy z naší zkušenosti z tvorby Pavči jsou dva: První byl, že Déčko dostalo na zakoupení potřeb pro svou reportážní činnost od městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz finanční prostředky. Bylo to poprvé, co naši práci někdo takhle ohodnotil. A druhý, že jsme (a to nejen jako Déčko, ale také jako DDM) získali na váze. Pavča je totiž jednoznačně konkrétní výstup, v této chvíli v našem bližším i vzdálenějším okolí všeobecně známý. Svou nemalou roli přitom v celém příběhu hraje i vstřícná podpora osvíceného městského úřadu, který vše financoval a umožnil.

    Déčko Internetové stránky ostravských „déčkařů“ najdete na adrese http://casopisdecko.wz.cz/.

    Internetovou podobu Rádce pro volný čas vydávaného Městskou částí Praha 4 najdete na webu městské části www.praha4.cz.

    V článku 30 dnů. Hodně nebo málo? jsme vám na stránkách Adama představili adresář neziskových organizací Strakonicka, který připravila Šmidingerova knihovna ve Strakonicích (Informační centrum neziskových organizací a Evropské unie) v podobě elektronické i tištěné (http://www.knih-st.cz/).

    A co u vás? Máte také podobné adresáře, kde se najde prostor na představení oddílů a klubů? Pokud ano, jaké s nimi máte zkušenosti? Kratší postřehy můžete vložit pod článek jako komentář, delší pak nejlépe prostřednictvím formuláře Přidej článek (najdete v levé části hlavní stránky).


    Přišlo po zveřejnění článku – aneb u nás je to takhle:
    AHOJ, také máme od letoška svůj letáček o mikulovských dětských aktivitách. Je na www.volnycas.mikulov.cz. z Pálavy zdraví Martin Kříž

    Autor