V labyrintu„Velký diáři a malý diáři, ať se vám ve světě daří a ať splníte to, co občanské sdružení „Máme otevřeno?“ od vás očekává.“ Těmito slovy promluvil senátor Jaromír Štětina 6. září z pódia na pražském náměstí Míru k dvěma poznámkovým blokům na denní záznamy s letopočtem 2006. „Jsou velice krásně výtvarně provedené a myslím, že jsou to diáře, které si zaslouží, aby je člověk měl spíš než obyčejný komerční diář, byť by měl kožené desky,“ dodal jejich „kmotr“. Výnos z prodeje bloků jde na konto sdružení, které se snaží začleňovat lidi s mentálním postižením do společnosti. A křest oněch informačně-osvětových diářů byl jen jedním z bodů programu třídenní (6. – 8. 9.) benefiční kampaně Podzimní kafemletí 2005, kterou uvedené sdružení jako každoročně i letos uspořádalo.

    Diáře 2006 pokřtil senátor Jaromír ŠtětinaLetošní program zahrnoval mimo jiné koncert Dáši Voňkové-Andrtové a skupiny Petřín, vystoupení dětí ze základních škol Legerova a Botičská, dívčího skautského oddílu s kytarou, country skupiny Kojoti či brazilské Tam-Tam Batacuda. Kolemjdoucí v parku před kostelem sv. Ludmily mohli u stánku o.s. „Máme otevřeno?“ sledovat pódiová vystoupení, zdarma si vypít kávu, projít se uklidňujícím bludištěm po trase vysypané z písku nebo si obarvit vybraný kamínek. A dozvědět se přitom také, co vlastně, jak a proč pořádající sdružení dělá.

    Koordinátorka letošní benefiční kampaně Podzimní kafemletí Hana Müllerová„Dva hlavní směry naší činnosti jsou volnočasové aktivity a práce. Máme i webový portál Dobromysl – právě na ten se letos vybírá, protože nemá tolik peněz, kolik by potřeboval,“ upřesnila zacílení kampaně její koordinátorka Hana Müllerová. Benefiční den podle ní začíná příchodem studentů ze středních a praktických škol. „Dostanou od nás trička, zapečetěné kasičky, proškolíme je a vydají se do ulic, kde vybírají dobročinné příspěvky,“ vysvětlila Hana Müllerová. Dobře ví, že podobných sbírek je – zvláště v hlavním městě – mnoho, a tak se sdružení „Máme otevřeno?“ podle ní snaží Pražanům tak trochu „revanšovat“. „Začali jsme s kávičkou, protože Kafemletí vlastně vzniklo na podporu kavárny Vesmírna v ulici Ve Smečkách 5 v Praze 1,“ připomněla koordinátorka kampaně projekt „tréninkové kavárny“ provozované od roku 2002. Vesmírna je přirozeným integračním prostředím, kde se denně setkávají lidé s postižením i bez. Cílem programu je umožnit lidem s mentálním postižením získat během dvou let nezbytné pracovní zkušenosti a připravit je pro jejich další uplatnění. (Čtenáři portálu Adam a zpravodaje Archa znají Vesmírnu jako místo tradičních „kulatých stolů“, debat mladých lidí z Národního parlamentu dětí a mládeže s pozvanými hosty, pozn. red.). K samotnému názvu benefiční kampaně pak už chyběl jen pověstný krůček: kavárna-káva-Kafemletí…

    Sdružení „Máme otevřeno?“ se snaží každým rokem svoji kampaň něčím zpříjemnit, ozvláštnit, zdokonalit. „Loni jsme poprvé nakreslili – na dlažbě na Václavském náměstí – labyrint z katedrály Chartres, trošku zmenšený, vysypaný pískem. Aby si ho každý, kdo přijde, mohl v klidu projít: trošku se zklidnit, zastavit v tomhle rychlém městě. Máme tady i kamínky, které si může namalovat a buď vzít domů, nebo vložit právě do toho labyrintu, pro štěstí,“ říká Hana Müllerová. Letos se osvětové diáře zase poprvé objevily ve dvou velikostech (malý za 40 a velký za 70 korun).

    I když vybraných peněz v kasičkách je podle Hany Müllerové rok od roku méně, benefiční kampaň má ještě jiný smysl: „Je to akce, která zviditelňuje občanské sdružení „Máme otevřeno?“ a problematiku, kterou se zabývá. A to je pro nás vlastně stejně hodnotné jako ty peníze. Jde o to, aby se správné informace dostávaly mezi lidi; aby se třeba lidé s postižením necítili osamoceni, abychom jim mohli najít cestu, jak se seberealizovat, jak jít dál… Myslím, že tohle je možná ještě důležitější, než kolik se vybere peněz.“

    Další informace:
    www.mameotevreno.cz
    www.dobromysl.cz

    Autor