Petra Buzková a Ondřej Gabriel (oba MŠMT)

    K oslavám Dne pro bezpečnější internet (Safer Internet Day) se 8. února 2005 připojila i Česká republika. Stala se jednou z 27 evropských zemí, které doplňují tak vzdálené lokality jako Austrálie a Singapur. Česká republika se letos do této akce zapojí díky projektu CzeSI (www.safer-internet.cz), spolufinancovanému Evropskou unií. Jeho cílem je vytvořit v České republice informační uzel k problematice bezpečnějšího internetu. Na tiskové konferenci o tom v Praze právě 8. února informovala zástupce médií ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Petra Buzková. Při té příležitosti vyhlásila české kolo vyprávěčské soutěže pro mládež na téma bezpečnějšího internetu.

    Safer internet day

    Hlavní událostí Dne pro bezpečnější internet se stalo spuštění portálu Safer Internet Day (http://www.saferinternet.org). Portál se má stát orientačním bodem internetové bezpečnosti, bude uveřejňovat novinky a zdroje od národních partnerů z celé Evropy. Ve stejný den začne vycházet newsletter, který bude široké veřejnosti i odborníkům přinášet čerstvé informace o stávajících a nových technologiích. Bude se zaměřovat na záležitosti, které souvisejí se zvyšováním povědomí o internetové bezpečnosti.

    Patronát nad literární soutěží má komisařka Viviane Redingová. Soutěž „Safer Internet (bezpečnější internet) magický a přátelský“ je určena dětem od 9 do 15 let, které mohou napsat digitální příběh na téma bezpečnějšího internetu. Národní vítězové ze 17 účastnických států včetně České republiky, se zúčastní evropského velkého finále. Nejlepší příspěvky z celého světa budou publikovány v knize. Jak informovala Petra Buzková, na webových stránkách www.safer-internet.cz jsou zveřejněny propozice literární soutěže se zaměřením na problematiku bezpečného internetu. Úkolem soutěžících je napsat povídku na téma „Tvoje cesta s přáteli z celého světa do vzrušujícího a občas nebezpečného kybernetického světa internetu a mobilních technologií.“ A nejen to. Do vyprávění je třeba včlenit postavu alespoň jednoho ze tří kybernetických pomocníků z Říše bezpečného internetu (pes Alpha, detektiv SAFT nebo surfařka Mata). Povídky musí mít maximální délku 2 000 slov. Vítězové národního kola pojedou na celoevropské finále do Bruselu. Zvláštní cena je nezávisle na věkové kategorii vypsána pro nejlepší technické řešení.

    detektiv SAFT

    Veškeré příspěvky musí být doručeny v digitální formě národnímu organizátorovi na emailovou adresu Si-stories@602.cz nejpozději dne 27. května 2005. Na stejných stránkách je také dostupný informační leták pro pedagogy a základní informace pro rodiče k otázkám bezpečnějšího užívání internetu. Ačkoli následující řádky jsou adresovány především rodičům, jistě budou zajímavé i pro vedoucí oddílů a klubů:
    Pamatujte, že i když děti toho mohou vědět o internetu víc, vy máte nejvíc zkušeností a znalostí co se týká možných hrozeb pro rodinu i pro dítě, pořádku a pravidel chování.
    Některé poznatky o chování dětí na Webu:

    • Děti jsou si vědomy, že o internetu vědí víc než jejich rodiče
    • Většina dětí ví, že nemají poskytovat osobní údaje, ale přesto jsou ochotny uvádět víc informací, než by povolili rodiče
    • 14% dětí se osobně setkalo s někým, koho poznaly prostřednictvím internetu, ale jen 4% rodičů připouští, že k tomu mohlo dojít
    • 44% dětí, které surfují internetem navštívilo pornografické stránky
    • 30% dětí vidělo webové stránky obsahující násilí, zatímco tuto možnost připouští jen 15% rodičů
    • Děti i rodiče se shodují na skutečnosti, že internet je užitečným zdrojem informací a zábavy 🙂

    Koordinátorem projektu CzeSI je společnost Software602, partnery jsou Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR a společnost CZI. Aktivity v rámci projektu jsou připravovány ve spolupráci s neziskovými sdruženími BMI a EPMA.

    Autor