Jaroslav Flejberk řekl mi sběratel hlavolamů Jaroslav Flejberk. Právě si pohrával s kovovým ježkem v kleci. A tak jsem se zeptal, jestli ho taky umí z klece vyndat.
    Každý hlavolam, který zařadím do své sbírky musím znát, takže ho umím vyndat. A dokonce ho umím dát také zpátky do klece.
    Kolik máte ve své sbírce hlavolamů?
    Mám asi 7000 hlavolamů. V největší světové sbírce je na 30 000 hlavolamů, takže mi na doplnění sbírky 23 000 hlavolamů schází. Jsou však takové hlavolamy, které budu jen těžko získávat. Třeba proto, že jsou moc velké a do mého panelákového bytu se nevejdou. Nebo jsou naopak příliš miniaturní. Anebo jsou příliš drahé. Je to příklad mnoha ježků v kleci, které jsou v domácnostech, jsou nádherně vypracované, stály mnoho a mnoho hodin práce a autoři se jich nevzdají.
    Jaroslav FlejberkŘíkal jste, že máte hlavolamy v panelákovém bytě. To je máte na poličkách a každý den z nich utíráte prach nebo naopak chodíte kolem nich a občas si nějaký složíte, abyste se procvičil?
    Doma mám, jako ostatně většina sběratelů, hlavolamy v krabicích od banánů. Jen takové kusy, se kterými momentálně pracuji mám vyndané. Takže vlastně jen jednou za rok na výstavě her a hlavolamů ukážu tisícovku ze své sbírky. Letos mě doplní ještě další sběratelé a budou tu i kolegové ze zahraniční, například z Německa, Japonska, Holandska .
    Jak to vlastně člověka napadne, že začne sbírat hlavolamy?
    Já jsem si původně chtěl pořídit několik hlavolamů jako dárky. Ale stalo se, že mi bylo líto se zbavit hlavolamu, nad kterým jsem dva tři dny přemýšlel. Postupně hlavolamů přibývalo, lidé z okolí se dozvěděli, že je sbírám, začal jsem se potkávat s jinými sběrateli a z toho malého koníčka se stal kůň.
    Vy jste říkal, že všechny hlavolamy, které máte ve sbírce zvládnete. Naštve vás, když se objeví nějaký, který nemůžete rozluštit?
    Jsou hlavolamy, které mám v poličce označené „Ještě na ně musím přijít“. Mají čestné místo. Nejdéle jsem řešil jeden hlavolam rok a půl. A to je na tom to krásné. Možná, že v mnoha případech nejde ani tak o výsledek, ale o tu cestu, o to hledání. Člověka nadchne, že se nad tím trápí, trápí, trápí až na to přijde. Takže mě uspokojuje sbírat i cesty k řešení, nikoliv pouze samotný předmět.
    Děkuji za rozhovor. A připomínám, že s panem Jaroslavem Flejberkem a jeho hlavolamy se můžete seznámit osobně na 10. ročníku výstavy Hry a hlavolamy, která se uskuteční od 9. 9. do 12. 9. 2004 v prostorách Kulturního domu Vltavská v Praze 7. (více viz ZDE nebo ZDE.)

    Autor